image_pdfimage_print

Wycieczka Koła 16 Toruń i Kaszuby.

image_pdfimage_print

Notatka techniczna.

Wycieczka Koła nr 16 SEP

do Torunia i na Kaszuby

  1. Szkolenie 28.09.2023 r. -Elektrociepłownia  PGE Toruń S.A.- 28.09.2023 – 34 osoby.

W dniu 28 września 2023 r. członkowie Koła nr 16 SEP przy KOGENERACJI S.A. gościli w toruńskiej elektrociepłowni gazowej. PGE Toruń S.A. to producent ciepła i energii elektrycznej w procesie wysokosprawnej kogeneracji.? Łączna moc zainstalowana w toruńskiej elektrociepłowni to: 107,1 MWe, cieplna: 357,6 MWt. Dzięki stosowanej technologii elektrociepłownia PGE Toruń S.A. spełnia restrykcyjne normy środowiskowe, co przyczynia się do znaczącej poprawy jakości powietrza w Toruniu i okolicach. Grupa zapoznała się z układem technologicznym elektrociepłowni oraz przebiegiem procesu wytwarzania ciepła i energii elektrycznej. Omówiono model systemu ciepłowniczego w Toruniu wraz ze źródłami dostarczającymi do niego ciepło, a także najważniejsze aspekty związane z pracą elektrociepłowni wpływające na efektywność energetyczną toruńskiego systemu ciepłowniczego

  1. Elektrociepłownia gazowa w PGE Toruń S.A.

Toruńska spółka należąca do Grupy PGE jest właścicielem sieci ciepłowniczej o długości 267 km i dostarcza ciepło do ponad 100 tys. mieszkańców, lokalnych przedsiębiorstw i instytucji, zaspakajając ok. 60% potrzeb cieplnych Torunia. Zastosowanie lotniczych turbin gazowych oraz wykorzystanie akumulatora ciepła w systemie ciepłowniczym jest jedną z najbardziej innowacyjnych metod wytwarzania energii w kraju.

  1. Członkowie Koła nr 16 SEP przy KOGENERACJI S.A. z wizytą w PGE Toruń S.A.
  • Szkolenie 30.09.2023 r. – Energa Wytwarzanie Elektrownia Wodna Struga w Soszycy – 34 osoby.

W dniu 30.09.2023 r. członkowie Koła nr 16 SEP przy KOGENERACJI S.A. udali się do Elektrowni Wodnej Struga nalężącej do Spółki Energa Wytwarzanie z Grupy Orlen. Elektrownia położona na brzegu rzeki Słupi została zbudowana w 1896 roku. Jest to najstarsza z elektrowni wodnych Pomorza i jedna z najstarszych wśród czynnych do dziś na świecie. Zanim przekształciła się w elektrownię, pełniła rolę młyna, a następnie siłowni wodnej napędzającej urządzenia papierni i tartaku. Przy budynku zachował się do dzisiaj, niestety zasypany a zatem niewidoczny kanał ceglany służący do przeniesienia napędu z turbiny do pobliskiego tartaku, gdzie poruszany był trak do cięcia drewna. Napęd przenoszony był za pomocą stalowej liny długości kilkudziesięciu metrów.

  1. Elektrownia Wodna Struga – hala turbin.

W roku 1920 Struga została elektrownią zawodową. Różnice w wykorzystywaniu obiektu odbiły się na architekturze budynku i jego wielkości. Jest on nieproporcjonalnie duży jak na dzisiejsze warunki. Turbina wyprodukowana w 1896 roku przez Schichau Elbląg pracowała w elektrowni do kwietnia 2009 roku napędzając generator AEG z 1920 r. W latach 50-tych przeniesiony został z  elektrowni wodnej Rutki nietypowy generator, w którym wiruje stojan. Wirnik generatora oraz korpus turbiny jest nieruchomy, wykonany jest z nitowanych blach, a nie z odlewu żeliwnego jak w większości tego typu urządzeń. Z innych zachowanych ciekawostek można wymienić  zapewne jedne z najstarszych żarówek węglowych, drewniane łopaty do gaszenia pożarów  nie istniejących już kabli w osłonie olejowej czy też tablicę marmurową z dawnymi urządzeniami pomiarowymi i sterowniczymi.

  1. Najstarsza działająca żarówka w Polsce.

Kolejną, znacząca modernizację elektrownia przeszła w roku 2009, kiedy to zainstalowano nową turbinę z nowoczesną automatyką. Kolejnym krokiem w procesie modernizacji i dostosowywaniu obiektu do pełnej automatyzacji, była wymiana w roku 2012 zabytkowego generatora na nowoczesny, pozwalający w lepszym stopniu wykorzystywać możliwości hydroenergetyczne stopnia wodnego.

W trakcie postojów technologicznych elektrowni, wody rzeki Słupi wracają do swego starego koryta i z tej niecodziennej okazji korzystają kajakarze. W krętym starorzeczu na długości około 3 km woda ma spadek 14 m. Rwący żywioł przypominający górskie cieki, przyciąga kajakarzy z terenu całego kraju, pragnących zmierzyć się z wartkim, krętym nurtem oraz licznymi przeszkodami.

W elektrowni zainstalowana jest pozioma turbina Francisa TFP 900 ze spiralną komorą zasilającą i elektrohydraulicznie sterowanym położeniem kierownic. Turbina jest połączona sprzęgłem dzielonym z wkładką elastyczną typu Rotex z generatorem synchronicznym. Łożyskowanie turbiny toczne – dwa zespoły łożysk tocznych.

Podstawowe parametry elektrowni wodnej Struga:

  • spad elektrowni wynosi 14,0 m,
  • moc zainstalowana i osiągalna 310 kW.
  • powierzchnia zlewni w przekroju elektrowni wynosi 250 km2,
  • Średni przepływ wody 2,15 m3/sek.,
  • Średni opad roczny 698 mm.

W ramach wyjazdu członkowie Koła nr 16 wraz ze zwiedzaniem toruńskiej elektrociepłowni oraz elektrowni wodnej zwiedzali także okoliczne atrakcje turystyczne:

  • Toruń – stare miasto;
  • Kartuzy – zespół poklasztorny kartuzów ;
  • Chmielno- Muzeum Ceramiki Kaszubskiej, jedyny warsztat produkcji ceramiki kaszubskiej;
  • Wieżyca- wieża widokowa na najwyższym wzniesieniu na Niżu Polskim;
  • Szymbark – Centrum Edukacji i Promocji Regio nu – najdłuższa deska świata, autentyczny domy Sybiraków i Kaszubów kanadyjskich, replika bunkra partyzanckiego Ptasia Wola, Dom do Góry Nogami i browar Kaszëbskô Kòruna;
  • Będomin – Muzeum Hymnu Narodowego;
  • Kościerzyna –  Muzeum Kolejnictwa;
  • Bytów- dawny zamek krzyżacki książęcy  i Muzeum Zachodniokaszubskie;
  • Węsiory – kręgi kamienne i kurhany;
  1. Wdzydze – rejs statkiem po jeziorze i  zwiedzanie najstarszego skansenu w Polsce Muzeum Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich.
  1. Członkowie Koła nr 16 SEP przy KOGENERACJI S.A. na Kaszubach.

Zarząd Koła nr 16 SEP przy KOGENERACJI S.A.

NWZO - K. Nowicki

XLVI. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Oddziału Wrocławskiego SEP

image_pdfimage_print
W dniu 11 września 2023 roku odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Oddziału Wrocławskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich. NWZO Głównym punktem agendy Zgromadzenia było głosowanie ws. uchwały dot. uzyskania przez Oddział Wrocławski SEP osobowości prawnej. Głosowanie poprzedziła emocjonująca debata na temat szans i zagrożeń uzyskania przez Oddział osobowości prawnej. NWZO - debata Finalnie Delegaci, większością głosów, poparli uchwałę NWZO w sprawie uzyskania przez Oddział osobowości prawnej. NWZO - glosowanie Osobowość prawna ułatwi znacząco prowadzenie działalności gospodarczej w Oddziale i umożliwi pozyskanie dotacji i grantów.