1

Elektryzująca Pasja 2018

W dniu 23 kwietnia 2018 roku odbyła się Gala Finałowa ogólnopolskiego konkursu „Elektryzująca Pasja” organizowanego przez firmę Elektrotim S.A. Była to już XI edycja tych technicznych zmagań, nad którymi patronat sprawowało m.in. Ministerstwo Edukacji Narodowej, Stowarzyszenie Elektryków Polskich, Urząd Patentowy, Politechnika Wrocławska. Gala finałowa odbyła się tradycyjnie w zabytkowej auli Ratusza Miasta Wrocław. W tym roku do konkursu została zgłoszona rekordowa liczba 118 prac z 27 szkół reprezentujących 20 miast z całej Polski w sumie ok. 200 uczestników.

 

 

 




W dniach 21 – 24.06.2018r. odbył się Walny Zjazd Delegatów Stowarzyszenia Elektryków Polskich

W dniach 21-24.06.2018r. w Poznaniu odbył się XXXVIII Walny Zjazd Delegatów SEP.

W zjeździe udział wzięło ok. 250 osób. Z Oddziału Wrocławskiego w WZD udział wzięło 9 delegatów i 2 Członków Honorowych.

Na wstępie obrad zostały wręczone statuetki za konkurs Oddziałów. Oddział Wrocławski SEP otrzymał statuetkę za zajęcie I miejsca dla Oddziałów powyżej 800 członków.

W pierwszym dniu Walny Zjazd Delegatów wybrał Członków Honorowych SEP

Z Oddziału Wrocławskiego godność tą otrzymał Kol. Krzysztof Nowicki.

Do funkcji Prezesa SEP było 2 kandydatów Waldemar Dunajewski i Piotr Szymczak.

W głosowaniu Zjazd wybrał Kol. Piotra Szymczaka na Prezesa SEP.

W drugim dniu WZD odbyły się wybory Zarządu i pozostałych organów SEP

Do Władz Stowarzyszenia Elektryków Polskich z Oddziału Wrocławskiego wybrani zostali koledzy:

do Zarządu Głównego: Krzysztof Nowicki i Jan Pytlarz

do Głównej Komisji Rewizyjnej; Wojciech Grotowski i Edward Ziaja,

do Głównego Sądu Koleżeńskiego; Zbigniew Lubczyński,

do Komisji Wyborczej WZD SEP: Ryszard Kordas i Andrzej Sikora.

 




Wystawa fotograficzna przygotowana przez kol. Jana Francyka „BRETANIA – tam powstawały zręby komunikacji satelitarnej”

4 czerwca w auli głównej Wrocławskiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT została otwarta wystawa fotograficzna przygotowana przez kol. Jana Francyka „BRETANIA – tam powstawały zręby komunikacji satelitarnej”.

Uroczyste otwarcie odbyło się w obecności Prezesa SEP kol. Andrzeja Hachoła oraz członków Zarządu. Autor wystawy opowiedział o jego styczności z tworzącymi się w tym okresie systemami łączności satelitarnej.

Przez wiele stuleci rozwój sposobów przekazywania wiadomości był znikomy. Wielkim krokiem do przodu było wynalezienie przez Samuela Morse’a w 1837 r. telegrafu elektrycznego. Od tego okresu obserwujemy intensywny rozwój telekomunikacji. Na kolejny wielki krok musieliśmy czekać do lat 60-tych. Przełomem w rozwoju telekomunikacji było opanowanie metod generacji, promieniowania i odbioru fal elektromagnetycznych.

Już w roku 1945 brytyjski prozaik i pisarz Artur C. Clarke przedstawił propozycję zastosowania sztucznych satelitów Ziemi do budowy systemu telekomunikacyjnego. Dopiero jednak umieszczenie pierwszego sztucznego satelity Ziemi w roku 1957 przez Związek Radziecki Sputnika stworzyło techniczne możliwości realizacji telekomunikacji satelitarne.

W 1960 roku umieszczono na orbicie satelitę pasywnego Echo-1 i dokonano pierwszej transmisji sygnałów telefonicznych i telewizyjnych między stacjami naziemnymi. W 1962 roku przeprowadzono pierwsze eksperymentalne transmisje transoceaniczne (sygnały telewizyjne i wielokrotne sygnały telefoniczne) za pośrednictwem sztucznego satelity Ziemi między dużymi stacjami naziemnymi: Andover w USA, Pleumeur-Bodou we Francji i Goonhilly Downs w Wielkiej Brytanii.

W sierpniu 1964 roku 19 państw utworzyło pierwszą międzynarodową organizację telekomunikacji satelitarnej INTELSAT. Organizacja INTELSAT liczy obecnie 219 członków i użytkowników, w tym 143 sygnatariuszy.

Ważniejsze momenty w historii komunikacji satelitarnej:

  • 17 maja 1865 -powołanie International Telecommunication Union.
  • 1932 (Madryt)powołanie nowej ITU (International Telecommunication Union), która zastąpiła poprzednią,
  • 1973 (Malaga) – Konferencja Pełnomocników ITU ustanawia dzień 17 maja jako Światowy Dzień Telekomunikacji.

 

 




Rejs po Odrze członków koła nr 16 SEP Oddziału Wrocławskiego przy KOGENERACJI S.A.

Rejs po Odrze

członków koła nr 16 SEP Oddziału Wrocławskiego

przy KOGENERACJI S.A.

 

W sobotę 26 maja 2018 r. już po raz trzeci odbył się Rejs po Odrze dla członków koła nr 16 SEP Oddziału Wrocławskiego przy KOGENERACJI S.A.

Trasy w poprzednich latach wiodły przez najbardziej popularne turystycznie rejony Odry. Tym razem obraliśmy kurs na mniej znane zakątki przywróconego do dawnej świetności Wrocławskiego Węzła Wodnego, rzadko uczęszczanego przez statki pasażerskie. Ku zadowoleniu uczestników kulminacyjnym miejscem rejsu było nabrzeże portowe Elektrociepłowni.

W pogodnym dniu z pokładu statku mogliśmy podziwiać nowopowstające nadodrzańskie dzielnice mieszkaniowe oraz nasz zakład z innej strony niż na co dzień. Wszyscy uczestnicy rejsu byli zgodni, że z tej perspektywy wrocławska Elektrociepłownia wygląda bardzo urzekająco.

Członkowie Koła Nr 16 SEP przy KOGENERACJI S.A




Jedenaste w 2018 roku spotkanie klubowe -13.06.2018

Spotkanie odbędzie się 13.06.2018 [środa] w godzinach 15.00 – 19.00 w budynku NOT we Wrocławiu przy ulicy Piłsudskiego 74

 

Od godziny 15.00 do 16.55 zapraszamy do sali 221 gdzie można:

 

  • uzyskać po wcześniejszym zgłoszeniu bezpłatne konsultacje dotyczące projektów prowadzonych w branży elektrycznej,
  • dokonać przeglądu wybranych czasopism sepowskich, INPE, Elektroinstalator, Elektroinfo, Wiadomości Elektrotechniczne, Przegląd Elektrotechniczny, Energetyka, Elektronika,Przegląd Telekomunikacyjny,
  • można również po zgłoszeniu dyżurującej Koleżance Elżbiecie Zachembie wypożyczyć czasopismo do domu.

                                                                                    Od godziny 17.00 zapraszamy do sali 208 wszystkich zainteresowanych na spotkanie z Kolegom Janem Francykiem

 

                                           Temat:    Początki telekomunikacji satelitarnej na tle historii,ekonomii i malowniczego krajobrazu Bretanii[Francja]

abstrakt:

Bretania – kraina zasiedlona przez Galów, skolonizowana przez Rzymian, w średniowieczu włączona do królestwa Francji – w XX wieku stała się kolebką najnowszej komunikacji – telekomunikacji satelitarnej.   Bretania: Kolorowa (dużo zieleni i dużo kwiatów), bardzo ciekawa geologicznie („granitowe góry w morzu”), łagodny klimat, największe pływy Europy, malownicza i wielowiekowa architektura, ryby, owoce morza i bretońskie naleśniki (crêpes) popijane miejscowym słynnym cydrem – to wszystko przyciąga koneserów.    Na spotkaniu klubowym zostaną przedstawione trudne początki telekomunikacji satelitarnej na tle historii, ekonomii i malowniczego krajobrazu tej części Francji.

Zapraszamy również  na stronę naszego Oddziału W/SEP www.sep.wroc.pl i w tym do zakładek Aktualności i Oddział na których znajdują się informacje o działalności  Oddziałowego  Klubu Dyskusyjnego

 

Przesyłając w załączniku terminy spotkań Klubowych w 2018 r    do obsadzenia pozostaje 8 terminów do końca roku,

[ Klub otwarty jest zawsze w drugą i czwartą środę miesiąca oprócz przerwy wakacyjnej i czwartej środy grudnia]

 

W czerwcu  tego roku są to środy 13.06.2018 oraz 27.06.2018

 

Rada Klubu umożliwia rezerwację   ewentualnych własnych  wystąpień na forum Klubu Dyskusyjnego.

 

 

Z koleżeńskim  pozdrowieniem.

Czesław Ratajczak