1

ELEKTROTRIP 2013 – WYJAZD DO OŚRODKA NAUKOWO – BADAWCZEGO CERN 20.-22.11.2013

Akademickie Koło SEP i Samorząd Studencki Wydziału Elektrycznego przy współpracy z Samorządem Studenckim Wydziału Mechaniczno – Energetycznego zorganizował trzecią już edycję projektu ElektroTrip. Wyjechaliśmy 20 listopada 2013 w godzinach porannych do Prévessin-Moëns. Jest to mała miejscowość we Francji zaraz przy granicy ze Szwajcarią, 6 kilometrów od CERNu. W czwartek 21.11 zwiedzaliśmy CERN. Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN jest to ośrodek naukowo-badawczy położony na północno – zachodnich przedmieściach Genewy na granicy Szwajcarii i Francji, pomiędzy Jeziorem Genewskim, a górskim pasmem Jury. Obecnie do organizacji należy dwadzieścia państw. CERN zatrudnia 2600 stałych pracowników oraz około 8000 naukowców i inżynierów reprezentujących ponad 500 instytucji naukowych z całego świata. Najważniejszym narzędziem ich pracy jest największy na świecie akcelerator cząstek – Wielki Zderzacz Hadronów. Następnie wyruszyliśmy na podbój Genewy. Reszta popołudnia była przewidziana na zwiedzanie. W piątek 22.11 wyjechaliśmy z hostelu i udaliśmy się do Stuttgartu, gdzie byliśmy w Muzeum Mercedesa. Muzeum jest to raj dla fanów motoryzacji – mieliśmy możliwość obejrzenia ponad 160 modeli Mercedesa. Są tutaj nawet pierwsze modele samochodów zaprojektowane przez Karla Benza i Gottlieba Daimlera, rzecz jasna także pierwszy Mercedes. Aby ułatwić zwiedzającym zapoznanie się z historią automobili, muzeum zapewnia system audio dostępny w pięciu językach. Znajdują się tu również swoiste ciekawostki, takie jak „Blitzen Benz” – legendarny samochód wyprodukowany w 6 egzemplarzach pomiędzy rokiem 1908 a 1913, w którym Bob Burman pobił w 1911 roku rekord prędkości osiągając 228 km/h. Swoje miejsce mają także eleganckie limuzyny z lat 20. i legendarne „srebrne strzały” – samochody wyścigowe zaprojektowane przez Mercedesa – Benza, a także takie perełki jak Mercedes Benz 300 SL. Przepięknie prezentuje się także cała budowla, w której znajduje się muzeum: nowoczesna, metaliczna konstrukcja jest odpowiednia dla obiektu tego typu. Po wyjściu z muzeum udaliśmy się na spacer po Stuttgartcie a następnie wracaliśmy do Polski. Wszyscy uczestnicy wyjazdu byli niezmiernie zadowoleni z udziału w nim.

(-) Paula Schabińska




100. rocznica urodzin śp. Profesora Jana Trojaka

W dniu 4 listopada 2013 r. Oddział Wrocławski Stowarzyszenia Elektryków Polskich z Instytutem Energoelektryki Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej zorganizowali uroczystość upamiętniającą 100. rocznicę urodzin Profesora Jana Trojaka, wybitnego naukowca Członka Honorowego Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz byłego Prezesa Oddziału Wrocławskiego SEP.

Zarząd Oddziału Wrocławskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich składa serdeczne podziękowanie Komitetowi Honorowemu w osobach:

prof. Andrzej Wiszniewski – przewodniczący

prof. Jerzy Barglik

prof. Waldemar Rebizant

prof. Jan Iżykowski

prof. Bohdan Synal

prof. Eugeniusz Rosołowski

prof. Ignacy Dudzikowski

inż. Krzysztof Nowicki

prof. Jan Pytel

dr inż. Sylwia Wróblewska

mgr Barbara Trojak

oraz  Komitetowi Organizacyjnemu w osobach:

dr inż. Zbigniew Lubczyński – przewodniczący

mgr inż. Tadeusz Olichwer

dr inż. Zenon Okraszewski

mgr inż. Jan Pytlarz

mgr inż. Stefan Bugaj

za przygotowanie, organizację i uczestnictwo w dniu 4 listopada 2013r. w obchodach 100 rocznicy urodzin Śp. Prof. Jana Trojaka – Członka Honorowego SEP i byłego Prezesa Oddziału Wrocławskiego.

Za Zarząd Oddziału

Prezes

Oddziału Wrocławskiego SEP

Patronat nad uroczystością objął J.M. Prof. dr hab. inż. Tadeusz Więckowski Rektor Politechniki Wrocławskiej.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida oraz złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przy grobie Profesora.
Uroczysta sesja poświęcona pamięci Profesora odbyła się w Centrum Konferencyjnym Politechniki Wrocławskiej.

Uroczystość wzbudziła bardzo duże zainteresowanie. Uczestniczyło w niej około 120 osób z kraju i zagranicy, w tym córka Profesora mgr Barbara Trojak oraz wielu przyjaciół i uczniów śp. Prof. Jana Trojaka.

Sylwetkę Profesora przedstawili koledzy:

  • prof. Bohdan Synal w referacie „Prof. Jan Trojak – nauczyciel akademicki, wychowawca kadr inżynierskich i naukowych, organizator nauki”
  • dr inż. Zbigniew Lubczyński w referacie – „Kolega Profesor Jan Trojak – działacz i członek honorowy SEP”
  • prof. Andrzej Wiszniewski „Profesor Jan Trojak – wspomnienie o naszym Mistrzu i Przyjacielu”.

Podczas wypowiedzi gości z sali, wszyscy bardzo mile wspominali spotkania i współpracę z śp. PROFESOREM JANEM TROJAKIEM.

Msze św. w intencji śp. Profesora Jana Trojaka w kościele św. Wawrzyńca zostały odprawiane w następujących terminach:

  • 19.11.2013 r. – godz. 18.00
  • 20.11.2013 r. – godz.   6.30
  • 26.11.2013 r. – godz. 18.00
  • 15.12.2013 r. – godz. 18.00